Wkrótce wybory na prezydenta w Stanach

Wkrótce wybory na prezydenta w Stanach

W 2020 roku Ameryka odda swój głos na przyszłego reprezentanta kraju. W tej chwili ten urząd odbywa Donald Trump i zdecydowanie stara się on o reelekcję. Jednak konkurenci nie próżnują i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznać się z badaniami. W jaki sposób wyglądają? Które szanse są najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, największy konkurent obecnego prezydenta ma zdecydowanie lepsze wyniki.

Przedstawiciel partii Demokratów, Joe Biden, posiada ponad siedmioprocentową wyższość nad teraźniejszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednakże sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie sądzi, aby teraźniejsze sondaże przewidywały nadchodzący rezultat głosowania. Podczas ostatniego głosowania sytuacja wydawała się nawet podobnie - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu także przodowała, lecz jej przewaga nie była bardzo duża. Było to wyłącznie 2,3 pkt proc. Pomimo że była sekretarz stanu posiadała przewagę oraz zdobyła większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę cały kraj, przegrała starcie z Donaldem Trumpem.

Co interesujące, w Ameryce nie przesądza o większość poszczególnych głosów nie przesądza o wyniku. Stanowiący okazuje się być wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. Pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda - konkuruje ze sobą głównie.

We wszystkich wymienionych stanach nastroje wyglądają inaczej. W niektórych stanach przoduje kandydat Republikanów, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja zatem nie będzie przewidywalna. Dużo oczywiście zależy od panujących poglądów w wybranym stanie - niekiedy mieszkańcy mają republikańskie poglądy, a czasem okazują się to demokratyczne postawy. Jednakże chociażby w częściach Ameryki w znacznej mierze republikańskich w ostatnim czasie zaszły spore zmiany. Wszystko przez nowych, młodych mieszkańców, którzy przedstawiają dosyć liberalne podejście, a decydują się przeprowadzić przez mieszkania w niskich cenach. Takie podpisy być może będą miały spory wpływ na powołanie kolejnego reprezentanta kraju.

A jakim sposobem się odbędą wybory w dobie epidemii? Przez epidemię głosowanie zostanie wydłużone, gdyż rozpoczną się nawet zaraz. Spora ilość obywateli się zdecydowała głosować poprzez korespondencję.

Trzeba więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest do końca pewne i sugerowanie się sondami się może okazać nietrafione.