Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu

Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu

Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie faktu należy nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Trujące substancje chemiczne, które wdychamy niestety codziennie, oczywiście mają do czynienia z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze warto uzmysławiać sobie, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji powietrza. Połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak zadeklarował Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi też tego, iż kłopot ze smogiem a także z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Plaga COVID zaczęła panować w terenach o silnie wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu niewątliwie należałoby też wiedzieć, co zasadniczo jest pierwszorzędną tego przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych perspektyw jest nieopisanie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.